SAİNT LUCİA KARAYİPLER GEZİ REHBERİ

 

Karayipler  St. Lucia

Harika plajları, dağları, manzaraları ve egzotik bitki türleri ile sonsuza dek yaşayabileceğiniz bir yer düşünün… Saint Lucia’yı cümlelerle tarif etmek kolay değil. Bugüne kadar duyduğunuz birçok Karayip adasına göre St. Lucia gizli cennet olmayı popülerliğe tercih eden bir yer…

St.Lucia, Karayipler’de Küçük Antiller bölgesini oluşturan birçok ada ülkesinden biri. Fransızlar adanın içine yerleşen ilk insanlar diyebiliriz. Daha sonra İngilizler 17. yüzyılın ortalarında, adada kontrolü yeniden kazanmak için Fransa ile çeşitli savaşlarda bulunmuşlar. Turizm adadaki ekonominin ve istihdamın ana kaynağı. Yabancı turistleri bu eşsiz adaya davet etmenin yanı sıra, St. Lucia yabancı yatırımcılar ve işadamları için de popüler bir destinasyon. Offshore bankacılığı adanın ekonomisini son 10 yıldır bir hayli desteklemiş.

St. Lucia, tropik bir iklime sahip. Kuru mevsimi Aralık ayında başlıyor ve Mayıs ayında sona eriyor, yağış mevsimi ise Haziran ayından Kasım ayına kadar devam ediyor. Yıl boyu ortalama sıcaklığın 27 derece civarında olduğunu söyleyebiliriz.

St. Lucia’nın En Eski Tarihi

Aziz Lucia olarakta anabileceğimiz St. Lucia’nın tarihi, M.Ö. 1000 ve 500 yıllarındaki ilk insan yerleşimine kadar uzanıyor. Adadaki orijinal yerleşimcilerin Ciboney halkı olduğuna inanılıyor. Ancak, bu iddiayı destekleyecek çok az kanıt bulunduğundan, tarihçiler bulunan kanıtlar doğrultusunda Arawakları bu adadaki ilk yerleşimciler olarak tanıtıyor.

Christopher Columbus, 1502’de dördüncü yolculuğuna çıktığı zaman, St. Lucia adasını gördüğü söylentiler arasında. Bunun bir kanıtı, Juan de la Cosa’nın 1500’lerde bölgedeki bir haritanın St. Lucia adasını içermesi. 1605’te, Oliphe Blossome (bir İngiliz gemisi) mürettebatı ve yolcuları St. Lucia’da bir yerleşim yeri oluşturdu.

İngilizler, 18’inci yüzyılın ortalarında gelişen şeker endüstrisi için St. Lucia’ya ilgi duymaya başladılar. Tarihin bu seyri sırasında, Saint Lucia, tarafsız bir bölge ilan edilene dek sahipliğini değiştirdi. Bununla birlikte, bu yüzyılın büyük bölümünde, St. Lucia Fransız kolonisinin egemenliği altındaydı.

20. yüzyıl, St. Lucia tarihinde adadaki kendini yönetme artışını işaret ettiği için önemli bir dönüm noktası oldu. 1957 yılına gelindiğinde, ada, şeker üretimini geçene kadar muz üretimine başladı.

Seyahat İpuçları

İletişim: St. Lucia hükümeti, tüm turistler ve yerliler için ada çapında ücretsiz bir erişim sunan program başlattı. Ama eğer Saint Lucia’ya seyahat ederken ulaşılabilir olmalıyım diyorsanız yerel bir ön ödemeli SIM Kart satın alabilirsiniz. Bu, hareket halindeyken internete bağlanabilmeniz için yerel verilerin elde edilmesini sağlarken, uluslararası ve yerel aramalar yapmanızı da sağlar.

St. Lucia’ya nasıl giderim?

Amerika’da Newyork, Florida’dan yapacağınız direkt uçuşların yanı sıra Londra ve Paris’ten de iki aktarma yaparak ulaşabilirsiniz.

St. Lucia’ya giden uluslararası uçuşlar için Hewanorra Uluslararası Havaalanı, St. Lucia’nın ana havalimanıdır. Uçabileceğiniz bir başka havaalanı da George F. L. Charles Havaalanı. Santa Lucia’nın başkenti Castries’te yer almaktadır.

Vize gerekli mi?

St. Lucia’da vizesiz muaf ülkeler olarak listelenen 63 ülke var ve 180 gün içinde 90 güne kadar kalabilirler. Güzel haber Türkiye’de vizeden muaf olan ülkeler arasında.

Araç kiralamalı mıyım?

St. Lucia’daki yollar uzun, sarmal ve dağlık arazilerden oluşuyor. Bu nedenle sürüş, özellikle yollara aşina değilseniz, bir meydan okuma şeklinde mümkün. Aynı zamanda ürkek sürücüler için birazda korkutucu olduğunu söyleyebiliriz. Araba ile seyahat etmeniz gerekiyorsa, deneyimli bir sürücü olmanız ya da araba kiralamaktan vazgeçmeniz en iyisidir.Adadaki yerel taksilerle anlaşıp size rehberlik etmelerini sağlayabilirsiniz.

Uluslararası ehliyet geçerli mi?

St.Lucia’da araba sürmek için geçici bir sürüş izni almanız gerekmektedir. Yolculuk etmenin en iyi yolu araba, otobüs veya tekne ile mümkün.

Suç oranı?

Son dört yılda, St. Lucia’daki cinayet vakalarında sürekli bir düşüş var. Ancak, St. Lucia’nın çeşitli yerlerinde şiddet içeren suçlar hala devam ediyor.

Callaloo (yeşil yapraklı bir sebze yemeği)

Saint Lucia Mutfağı

St. Lucia mutfağı, Fransız ve İngiliz mutfağının birleşimi. Adadaki yemeklerin çoğunda Creole mutfağından baharatlar kullanmakta, deniz ürünleri kolay erişim nedeniyle, restoranlar ve plaj barlarında oldukça yaygın.

Kolonileşme zamanından önce, adada yaşayan Kariblar, mango, avokado ve mandalina gibi doğal meyve ve sebzeleri yemeklerde de sıkça kullanırlarmış. Tuzlu balık, St. Lucia’nın günlük yemeklerinde bir klasik. Deniz ürünleri dışında bir tercihiniz söz konusu olduğunda, yerel favoriler domuz eti ve tavuk ağırlıklı. Adada deniz ürünleri, salyangoz, ton balığı ve mahi mahi bol bulunuyor. Fransız ve İngiliz etkilerinin yanı sıra, St. Lucia’daki yemek seçeneklerine dahil edilmiş Hint mutfak stillerini de bulacaksınız.

İşte size St. Lucia mutfak mirasının bir bölümünü oluşturan en iyi yemeklerin listesi :

Callaloo (yeşil yapraklı bir sebze yemeği)
Bouyon (et ve sebzeli çorba)
Langouste (karides yemeği)
Biber tencere

Gezilecek Yerler

Santa Lucia’ya seyahat ettiğinizde, görülmesi gereken yerlere gelince birçok seçeneğiniz var. İster tarihi, ister kültürel, ister doğal güzellikler olsun, aşağıda listelenen seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz:

Pitons

UNESCO Dünya Mirası Listesi listesinde tanınan doğal bir sitedir. Pitons yönetim alanı, iki Piton dağını da kapsayan 2 bin 909 hektarlık bir arazi alanını kapsıyor. Bu ikiz dağlar adanın manzaralarına hakim ve adanın en popüler cazibe merkezi. St. Lucia’ya seyahat ettiğinizde kaçırmamanız gereken büyülü bir yer.

Sülfür Yaylası

Volkanik olarak dünyada eşsiz bir yeri olan St. Lucia’daki Sulphur Springs, Lesser Antilles bölgesindeki en aktif ve en sıcak jeotermal konum. Kaplıcaların bulunduğu parkın toplamı 45 hektar büyüklüğünde.

Lucia Botanik Bahçeleri

Bu doğal cazibe merkezi, Elmas Botanik Bahçeleri olarak da anılmaktadır. Ünlü Pırlanta Şelalesi ve adanın en eski botanik bahçelerini burada bulabilirsiniz.

Vigie Plajı

Beyaz kumlu plaj, Santa Lucia’nın en popüler plajlarından biridir. George F. L. Charles Havaalanı’nın bitişiğinde yer almaktadır.

Marigot Bay

Bu koy, Santa Lucia adasının batı kıyısında yer alıyor. Saint Lucia Ulusal Deniz Koruma Alanı’nın yakınında, dik ve ormanlık tepelerle çevrilidir. Bir Karayip adasından resmedeceğiniz büyüleyici tabloyu temsil eder – yakındaki yatların bulunduğu palmiye ağaçları ile çevrilidir.

Anse Chastanet Deniz Milli Parkı

Dalgıçlar için popüler olan bölge, Anse Chastanet mercani resifleri, deniz ve deniz yaşamı, yumuşak mercanlar, kaya mercanları, beyin mercanları ve renkli süngerler gibi çok çeşitli mercanlar ile doludur.

Soufrière

Saint Lucia’ya seyahat ettiğinizde keşfetmek için en iyi yerlerden biri olan renkli bir balıkçı köyüdür. Köy, güzel bir koyda yer alıyor.

KISA KISA ST. LUCIA

Dil: İngilizce ve Fransızca
Para Birimi: Doğu Karayip Doları
Telefon Kodu: +1
Başkent: Castries
Milli Gün: 13 Aralık
Sıcaklık: Yılboyu ortalama sıcaklık 27 santigrat derece
Saat farkı: -7

Önerilen Turlar

Esnek Tur
  • ' den başlayan

Copyrights © 2018 Aşk Rotaları. Tüm Hakları Saklıdır.